Tito Cordero – Master Blender Diplomático představil novinářům Diplomático Single Vintage 2000, venezuelský skvost.

Rumům v poslední době podléhají fajnšmekři s těmi nejnáročnějšími chuťovými buňkami a s nadšením objevují plné vyzrálé rumy i mladší alternativy a kreativní koktejly. Mezi silnou konkurencí se prosadila značka Diplomático z Venezuely. Její tajemství tkví v kombinaci ideálních přírodních podmínek a mistrovství Master Blendera Tita Cordera. Jeho umění obdivují nejen konzumenti, ale ocenila ho i odborná porota londýnského RumFestu, kde již dvakrát získal prestižní Golden Rum Barrel Award a byl mu opakovaně udělen titul Master Blender of The Year.

Síla přírody

Destilerie rumu Diplomático se nikoliv náhodou nachází na úpatí venezuelských And, v blízkosti národního parku Terepaima, jehož horské prameny jsou zdrojem dokonale čisté vody. Zdejší půda nabízí perfektní podmínky pro pěstování cukrové třtiny a na kvalitu rumů má zásadní vliv i tropické podnebí, které si dokáže pohrát se samotnou třtinou, ale působí i na následnou fermentaci a zrání.

Právě počasí sehrálo klíčovou úlohu při vzniku rumu Single Vintage. Tito Cordero  během roku 2000 usoudil, že nadprůměrné denní teploty a naopak chladné noci společně s vysokou vlhkostí a poměrně nízkými srážkami přinesou jednu z nejlepších sklizní ve venezuelské historii. Vsadil na tuto unikátní situaci a rozhodl se vytvořit rum z jedné sklizně, což v rumovém světě patří spíše k výjimkám.

Poklad v sudech

Zvláštní péči věnuje Tito Cordero výběru sudů, v nichž destiláty zrají. Díky tomu jim dokáže vtisknout výjimečný charakter, rozehrát exotické ovocné či kořeněné chutě a vložit do nich aroma karamelu, vanilky nebo třeba pomerančové kůry. Pro zmíněný Single Vintage 2000 použil ty nejvhodnější  sudy po bourbonu a po skotské single malt whisky, o finální tečku se postaraly sudy po španělském sherry.

V detailně promyšlených podmínkách zrál také prvotřídní rum Ambassador. Na dlouhých dvanáct let se zabydlel v sudech z bílého dubu a další dva roky jeho profil dotvářely sudy po sherry Pedro Ximenez, které získalo světový věhlas díky vysokému obsahu přírodního cukru. Tak je dotvořena komplexní chuť i této verze rumu Diplomático.